Trainingul de Studiu Intensiv din România, 2025
Romania
- Caregivers
- Children
- Disability
- Distance Learning Programme

Read this post in English
Trainingul are drept scop facilitarea tranziției de la Partea Teoretică la Partea Practică a cursului. Începând din Februarie, participanții au parcurs Tutoriale Online lunare și au completat o serie de Lucrări Scrise menite să îi pregătească pentru a pune cele învățate în practică, începând cu luna Octombrie. Partea Practică presupune desfășurarea a 8 sesiuni de muzică pentru copii cu dizabilități, în grup. Sesiunile sunt atent planificate pentru ca participanții să aibă toate resursele necesare pentru a-și desfășura practica.
Pentru mine Trainingul de Studiu Intensiv a reprezentat ”cheia” portițelor ce a trebuit să le deschid în cele opt sesiuni de parte practică
Trainingul de Studiu Intensiv va fi facilitat de Monika Manases, Moderator al cursului (reprezentând și parteneriatul cu Asociația Sound Art E-motion), Larisa Neculai coordonator al cursului (Music as Therapy International) și Eleonora Roșca (reprezentând parteneriatul cu AsociațiaCoMusica).
Mai jos, Larisa și Eleonora împărtășesc gândurile lor în anticiparea weekendului:
“Weekendul IST este momentul cheie din cursul de învățare la distanță în care imbinam si impletim teoria cu practica. Este momentul în care avem ‘momente aha’, de conștientizare, încercând să ne punem în locul celor cu care lucrăm și să înțelegem cum putem folosi mai bine beneficiile muzicii, pentru a sprijini și încuraja interacțiunea, exprimarea de sine, asimilarea abilităților de comunicare, etc.”
Eli Rosca
În fiecare an, aștept cu nerăbdare să călătoresc în România pentru Trainingul de Studiu Intensiv. Este o mare bucurie să mă reîntâlnesc cu Monika și Eleonora. Ce aștept, poate cel mai mult, este să cunosc studenții cărora le-am fost alături în toate aceste luni, de la distanță, din spatele laptopului. Este deosebit de valoros să lucrăm împreună, față în față, să experimentăm, să cântăm și să anticipăm cum participanții vor fi alături de copiii din grupurile lor în lunile ce urmează.
Larisa Neculai
Dorim mult succes participanților și facilitatorilor și le urăm o experiență cât mai benefică în cadrul Trainingului de Studiu Intensiv!
Related projects
-
Distance Learning Programme: Romania 2025
Romania
- Caregivers
- Children
- Disability